Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.


Složení parfémů

Složení parfémů

To, jestli nám parfém voní, bychom neměli posuzovat na první dojem. Každý parfém se totiž postupně mění a po chvíli voní úplně jinak, proto nás první dojem klame. Proč se tomu tak děje? Je to dáno zastoupením vonných esencí, které dělíme na tři části (hlava,srdce a základ) parfému které se uvolňují postupně nikoli najednou.

Hlava parfému (vysoké tóny)

Hlava parfému je zodpovědná za první dojem, který nám vůně přinese. Na základě toho se rozhodujeme, zda-li nám vůně sedí nebo ne. Složení, které je v hlavě parfému, vnímáme velmi intenzivně, avšak tato intenzita během pár minut či sekund odezní. Nejčastějším zástupcem hlavy parfému jsou svěží a lehké složky, které se nejvíce objevují v jarních a letních vůních, které jsou typické pro svojí svěžest a lehkost.

Srdce parfému (střední tóny)

Když po pár minutách přejde hlava parfému, nastoupí srdce, které obsahuje prchavé látky. Ty jsou mnohem intenzivnější než hlava vůně. Obvykle vydží 2 až 3 hodiny. Střední tóny určují charakter parfému, které podporují intenzitu vůně a spolu s aromatickými esencemi později tvoří základ parfému. Nejčastější ingrediencí srdce jsou květiny (růže, jasmín).

Základ parfému (nízké tóny)

Nakonec nastupuje základ parfému, jedná se o pomalé látky, které jsou cítit zhruba 4 hodiny. U některých parfémů je intenzita dělší, tím pádem může vůně trvat celý den. Základem parfému jsou nejčastěji zastoupené jemné, dřevité, cypřišové tóny nebo orientální akordy, jako například vanilka či kadidlo. Kombinují se pak dále s exotickým ovocem a květinami.

Řasy tak získají neodolatelný objem.

Co je parfémovaná a toaletní voda?

Parfémovaná voda neboli Eau de parfum Saphir, Pure parfum, Yuven Luxe obsahuje 16 % vonných látek, jejíž výdrž je 4-5 hodin. Toaletní voda neboli Eau de toilette Yuven Beauty, Fruits Attracion obsahuje 9 % kompozice v koncentrovaném lihu, vydrží 2-3 hodiny.

Je pravda, že stejný parfém má u různých uživatelů poněkud odlišnou vůni??

Ano, je to pravda. Každý člověk má svou vlastní specifickou vůni. Závisí to na vlastnostech jeho pokožky, způsobu výživy a životních zvyklostech. Parfém, který u jednoho uživatele voní velmi příjemně, muže na pokožce jiného uživatele působit poněkud odlišně.

Mění se vůně parfému, požije-li uživatel např. ostře kořeněné jídlo?

Vůně parfému se nemění, mění se však vůně pokožky, která vyzařuje vůně metabolické přeměny požitého pokrmu. Tato změna je příčinou toho, proč v komplexu s vůní parfému vyznívá celkový dojem odlišně od vůně parfému samotného.

Může parfém ovlivnit náladu?

Ano, velmi. Vůně působí bezprostředně na psychickou rovnováhu. Příjemná vůně dokáže velmi rychle zlepšit náladu, ale naopak, pronikavá, velmi intenzivní vůně zneklidňuje a může vyvolat i určité potíže.

Existují pravidla, jak se má parfém používat?

Ano. Parfém nikdy nesmí "tyranizovat" okolí. Zde více než kde jinde platí zásada, že méně je vždy více. Během dne je žádoucí používat lehčí toaletní nebo kolínské vody. Parfém samotný má být používán pouze pro výjimečné a slavnostní příležitosti. Je vhodné volit vůně také s ohledem na roční období. Pro teplé letní dny jsou jako stvořené svěží květinové, případně citrusové vůně a jejich četné modifikace. V chladných ročních obdobích se uplatní spíše těžší balzamické i orientální typy vůní. To samozřejmě nemá být železným pravidlem. Výběr vonné garderoby každé ženy i muže se řídí jejich osobním vkusem a způsobem života.

Proč se nemá současně používat více různých vůní?

Každý parfém je jedním harmonickým celkem. Použije-li se současně jiný a odlišně intenzivně vonící přípravek, dochází často k disharmonii, která ve svém komplexu může vyvolat nepříjemný dojem.

Jak a kde se má parfém "nosit"?

Je to především otázka koncentrace. Uvažuje-li se ona proslulá kapka nanesená za ušním boltcem, je tím zpravidla míněn parfém. Všeobecně se parfém nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic, tj. do loketního důlku, ale i do pokolení - do míst, kde je pokožka nejteplejší a kde se vůně parfému plně rozvine. Parfém se také nanáší na vlasy, těsně nad pokožku hlavy. Mimořádně dobře vyniká parfém na oděvech z přírodních materiálů a na kožešinách, nedoporučuje se však nanášet jej např. na bílé a světlé oděvní součásti, zejména pak ne na přírodní hedvábí.

Jak dlouho je parfém použitelný a jak se pozná, že není již zcela v pořádku?

Není-li flakon s používaným parfémem vystaven účinku denního světla a teplotám vyšším než asi 20°C, vydrží vůně i několik let. Nové parfémy mívají piktogramy, které prozradí po jakou dobu parfém nemění své vlastnosti po otevření. Tato doba je dle vůně různá a pohybuje se od 12 do 36 měsíců.. Parfém v originálním neotevřeném flakonu pak vydrží i několik let. Parfém, jehož barva se mění, většinou ve tmavší odstín a kolem jehož uzávěru se usazuje pryskyřicový prstenec, je zpravidla starý. Také kyselá a pryskyřičná vůně signalizuje, že parfém nebo podobný výrobek má svou dobu použitelnosti již za sebou.